Wyniki

Znaleziono 6 wyników wyszukiwania hasła: zrównoważony rozwój

Sebastian Stępień, Jan Polcyn, Michał Borychowski (2021/1, Artykuły, s. 56)

Determinanty zrównoważonego rozwoju ekonomiczno-społecznego rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce

Dyskusja nad zrównoważonym rozwojem drobnotowarowych gospodarstw rolnych wynika ze znaczenia zarówno samej koncepcji zrównoważonego rozwoju ekonomiczno-społecznego w odniesieniu do rolnictwa, jak i dużej roli małych rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce. We wskazanym obszarze istnieje niewątpliwa luka badawcza w zakresie przekrojowych badań dotyczących małych gospodarstw rolnych. Analizę (...)


Yulia Slobodyanik, Lyudmyla Chyzhevska (2019/4, Miscellanea, s. 472)

The Contribution of Supreme Audit Institutions to Good Governance and Sustainable Development: the Case of Ukraine

Skuteczna, odpowiedzialna i przejrzysta kontrola finansowa rządu odgrywa kluczową rolę w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. Najwyższe organy kontroli mogą zwiększyć odpowiedzialność administracji państwowej wobec społeczeństwa za wykorzystywane zasoby i wyniki działalności. Wzmocnienie zdolności najwyższych organów audytu, wymiana doświadczeń i współpraca międzynarodowa przyczynią się (...)


Jakub Sukiennik, Zbigniew Dokurno, Bogusław Fiedor (2017/2, Artykuły, s. 121) OPEN ACCESS

System instytucjonalnej równowagi a proces zmian instytucjonalnych z perspektywy zrównoważonego rozwoju

Narzędzia analityczne, którymi dysponują nauki społeczne, w tym ekonomia, są dobrze dopasowane do analizy statycznych sytuacji, lecz nie w pełni odzwierciedlają i nie pozwalają zrozumieć niektórych procesów zmieniającego się świata. Autorzy próbują wskazać narzędzia pozwalające analizować proces zmian instytucjonalnych. Artykuł zawiera przegląd najnowszych badań dotyczących znaczenia (...)


Dagmara K. Zuzek, Bartosz Mickiewicz (2016/6, Miscellanea, s. 893) OPEN ACCESS

zrównoważony rozwój – wyzwaniem dla procesów logistycznych w nowoczesnych przedsiębiorstwach

Dążenie do zrównoważonego podejścia w rozwiązaniach logistycznych wymaga wielu wyzwań i współpracy pomiędzy wszystkimi elementami tego procesu, gdyż wymaga pogodzenia wielu ekonomicznych, społecznych i ekologicznych celów. W artykule przedstawiono ogólne założenia idei zrównoważonego rozwoju odniesionego do działalności logistycznej przedsiębiorstw. Wskazano także elementy technologii (...)


Wiktor Rutkowski (2016/2, Artykuły, s. 161)

Nierówności ekonomiczne a rozwój gospodarczy i dobrobyt społeczny

Artykuł jest głosem w dyskusji na temat wpływu nierówności ekonomicznych na rozwój gospodarczy i dobrobyt społeczny. Rosnące nierówności w podziale dochodów i majątków osiągnęły bowiem w wielu krajach, w tym należących do najbardziej rozwiniętych, poziom trudny do wyjaśnienia za pomocą tradycyjnych koncepcji ekonomii, jak również do zaakceptowania z aksjologicznego punktu widzenia. Autor (...)


Bogusław Fiedor, Bartosz Scheuer, Zbigniew Dokurno (2016/1, Artykuły, s. 11) OPEN ACCESS

Paradygmat zrównoważonego rozwoju a współczesna makroekonomia – ujęcie epistemologiczne

W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim zakresie możliwe jest włączenie do współczesnej ortodoksyjnej makroekonomii paradygmatu zrównoważonego (trwałego) rozwoju. Inaczej jest to pytanie, czy możliwa jest inkorporacja ekonomii ekologicznej i/lub ekonomii trwałości, opartych właśnie na tym paradygmacie, do makroekonomii głównego nurtu. Rozważania autorów prowadzone są (...)




....